Maria das Graças Carvalho Dantas

Maria das Graças Carvalho Dantas

Va néixer a Aracaju, al nord-est del Brasil, l'any 1969. És jurista i activista social i va arribar a Barcelona ara fa gairebé 25 anys per a realitzar estudis de 2n i 3er cicles en Dret Mediambiental, Filosofia Jurídica, Moral, Política i Finances amb PIME. Ara treballa en una empresa catalana en l'àrea de finances i utilitza tot el seu temps lliure per a participar activament en les diverses lluites socials locals i de caire internacionalista, en la lluita antiracista, antifeixista, per la defensa dels drets humans i dels drets civils de les veïnes.

Nascuda en una de les zones més pobres de Brasil, ella mateixa de família molt humil, Dantas ha viscut la irregularitat administrativa molts anys i coneix en primera persona els enormes greuges que comporta no tenir papers, viure sense base social i sense papers, en un altre país. Ha fet bandera com ningú de les lluites socials i pels drets de les persones migrants. És membre de la plataforma Unitat Contra el Feixisme i el Racisme, membre de la junta directiva del CIEMEN i de la CONFAV, una de les impulsores de Stop Mare Mortum, i creadora de la plataforma Mujeres Brasileñas Contra el Fascismo BCN. Entre moltes altres entitats, també ha col·laborat amb Tras la Manta, que dona suport al sindicat de venedors ambulants de Barcelona, i amb l'Associació Intercultural Llatins per Catalunya, Itacat, Sí, amb Nosaltres i Emergència Frontera Sur. Des de fa vuit anys participa a la sectorial de Ciutadania i Migracions, i de la sectorial de Moviments Socials d'Esquerra Republicana. Ara, és la número 4 de la llista d’Esquerra Republicana al Congrés.

El Nostre Equip

Barcelona

  • 7. Joan Capdevila i Esteve

    Executiva
  • 8. Gerard Álvarez i Garcia

    Barcelona
  • 9. Adelina Escandel Grases

    Sobiranistes
  • 10. Xavier Godàs i Pérez

    Maresme
  • 11. Montserrat Vilardosa i Tomàs

    Baix Llobregat
  • 12. Josep Domènec Meseguer i Garcia

    Vallès Occidental
  • 13. Núria Escursell i Serra

    Jovent Republicà
  • 14. Alfons Bech Peiro

    Sobiranistes
  • 15. Montserrat Font i Fabra

    Vallès Occidental
  • 16. Josep Manuel Bueno i Martínez

    Vallès Oriental
  • 17. Maria Isabel Martinez Soriano

    Sobiranistes
  • 18. Josep Tomàs Àlvaro i Juncosa

    Penedès
  • 19. Anna Cella i Navarro

    Vallès Oriental
  • 20. Josep Miquel Garcia Castañé

    Barcelonès Nord
  • 21. Meritxell Romero i Pinet

    Maresme
  • 22. Ismael Benito Altamirano

    Sobiranistes
  • 23. Maria Teresa Escobar i Gomera

    Vallès Oriental
  • 24. Joan Ramón Barrachina Casals

    Baix Llobregat
  • 25. Montserrat Medall i Prades

    Penedès
  • 26. Albert Xoy i Serra

    Catalunya Central
  • 27. Lucía Pérez Porcel

    Sobiranistes
  • 28. Isaac Garcia i Fernàndez

    Barcelona
  • 29. Anna Sosa Ródenas

    Maresme
  • 30. Eugenia Parejo

    Executiva
  • 31. Joan Tardà i Coma

Congrés Suplents

  • S1. Fina Campas i Ferron

    Sectorials
  • S2. Manuel Navarro Castillo

    Sobiranistes
  • S3. Beatriu Acín i José

    Barcelona
  • S4. M. Mercè Garrigosa i Ferrando

    Barcelona
  • S5. Josep Campmany Guillot

    Baix Llobregat
  • S6. Mireia Monfort Sòria

    Baix Llobregat
  • S7. Isabel Vila Cullell

    Sobiranistes
  • S8. Roger Pérez i Àlvarez

    Vallès Occidental
  • S9. Pilar Gibert i Gerez

    Vallès Occidental
  • S10. Joan Mangues i Sempere

Senat Suplents

  • S1. Olga Torrents i Salvadó

  • S2. Inmaculada Ranera i Blasco

    Maresme
  • S3. Marcel Escudé i Pascual

  • S4. Muntsa Marzábal i Estévez

    Vallès Oriental
  • S5. Oriol Ortega i Tous

Tarragona

  • 3. Joan Basseda

  • 4. Irina Gómez i Maturana

    Jovent Republicà
  • 5. Eladi Galbe i Mauri

    Ebre
  • 6. Camí Mendoza i Mercè

    Camp de Tarragona

Congrés Suplents

  • S1 . Lluís Escoda i Freixas

    Camp de Tarragona
  • S2 . Virgínia Susana Martínez i Torres

    Camp de Tarragona
  • S3 . Alexandre Gonzàlez i Castro

    Jovent Republicà
  • S4 . Anna Vidiella i Piñol

    Ebre
  • S5 . Francesc Anguela i Bonet

    Camp de Tarragona
  • S6 . Maria Magdalena Jové i Guasch

    Camp de Tarragona
  • S7 . Joan Bertomeu i Zaragoza

    Ebre
  • S8 . Maite Bel i Farnós

    Ebre
  • S9 . Joan Salvador Balagué i Cervera

    Ebre
  • S10 . Conxita Pujol i Sarroca

Senat Suplents

  • S1 . Vanessa Callau i Miñarro

    Ebre
  • S2 . Raül Franquet i Marcillas

  • S3. Ivan Faccia i Serrano

    Penedès
  • S4. Ester Martí i Accensi

  • S5. Isabel Sales i Coderch

    Camp de Tarragona
  • S6. Josep Maria Pallàs i Guasch

Lleida

  • 4. Sergi Parramon i Garcia

    Pirineu

Congrés Suplents

  • S1. Pol Oliva i Solé Jovent

    Republicà
  • S2 . Mercè Carulla i Castells

    Lleida
  • S3 . Marc Rafart i Colomés

    Solsonès
  • S4 . Xènia Sanjuan i Arbonés

    Jovent Republicà
  • S5 . Ramon Cristòfol i Mora

    Lleida
  • S6 . Eva Roig i Aiguadé

    Lleida
  • S7 . Jordi Tremosa i Llurba

    Lleida
  • S8 . Eva Gené i Solans

    Lleida
  • S9 . Jossef Koumia i Martin

    Lleida
  • S10 . Gemma Farré i Nogué

Senat Suplents

  • S1 . Montserrat Bergés i Saura

    Lleida
  • S2 . Miquel Àngel Estradé i Palau

  • S3. Josep Castells i Farré

    Pirineu
  • S4. Elisabet Lizaso Cantón

  • S5. Helena Martínez i Siurana

    Lleida
  • S6. Engelbert Montalà i Pla

Girona

  • 4. Eduard Coloma Boada

  • 5. Xènia Sala i Pareta

  • 6. David Pujol Bret

Congrés Suplents

  • S1. Montserrat López Amor

  • S2. Josep Navarro Santaeulàlia

  • S3. Ana María Hinojosa Valencia

  • S4. Mario Rueda i Martínez

  • S5. Maria Carme Freixa Bosch

  • S6. Luis Millans Miró

Senat Suplents

  • S1. Maria Mercè Pibernat Carreras

  • S2. Josep Maria Dalmau Alsina

  • S3. Albert Sanz Gonzàlez

  • S4. Anna Tresserras López

  • S5. Olga Vinyeta i Riu

  • S6. Enric Carcereny Beltran